8 Mayıs 2009 Cuma

yüzüklerin efendisi


TOLKİEN İLE YENİDEN BULUŞMAK

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ/ YÜZÜK KARDEŞLİĞİ, BUNDAN TAM BEŞ YIL ÖNCE, 21 ARALIK 2001 TARİHİNDE, GÖSTERİME GİRDİ. İZLEYEN YILLARDA GÖSTERİME GİREN YÜZÜKLERİN EFENDİSİ / İKİ KULE VE YÜZÜKLERİN EFENDİSİ / KRALIN DÖNÜŞÜ İLE DE TÜM DÜNYA, J.J.R. TOLKİEN’İN YILLAR ÖNCE KALEME ALDIĞI BU EŞSİZ ÜÇLEMEYİ BEYAZ PERDEDE SEYRETME OLANAĞINI BULDU.

FİLMİN GÖSTERİME GİRİŞİNİN BEŞİNCİ YILINDA TOLKİEN İLE YENİDEN BULUŞMAK, TOLKİEN’İ DOĞRU OKUMAK, SAPLA SAMANIN BİRBİRİNE KARIŞTIĞI GÜNÜMÜZDE BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR. TOLKİEN’İN YÜZÜKLERİN EFENDİSİ İLE İLETTİĞİ MESAJ, KÖTÜLERİN DAİMA VAR OLACAKLARI BU DÜNYADA, İYİLERİN KÖTÜLERE KARŞI GÜÇ BİRLİĞİ YAPMAKTAN BAŞKA ÇIKAR YOLLARI OLMADIĞI GERÇEĞİ, ANCAK BU ŞEKİLDE KAVRANACAKTIR. ÇÜNKÜ SANAT, BİNLERCE YILDIR VAR OLANLA VAR OLMASI GEREKEN ARASINDAKİ AYRIMI, ORTAYA KOYMAKTA VE TARTIŞMAKTADIR.

ÖRNEĞİN, İYİ - KÖTÜ KARŞITLIĞI VE ÖLÜMSÜZLÜK TUTKUSU, İNSANLIK TARİHİNİN İLK YAZILI EDEBİYAT METNİ OLAN GILGAMIŞ DESTANI’NDA KARŞIMIZA ÇIKMAKTA. SÜMERLERDEN GÜNÜMÜZE ULAŞAN BU DESTAN İLE YÜZÜKLERİN EFENDİSİ ARASINDAKİ BENZERLİK İSE OLDUKÇA İLGİNÇ VE BİR O KADAR DA ŞAŞIRTICI. GILGAMIŞ DESTANI’NINDAKİ İNSANLARIN, YARI TANRILAR VE TANRILARLA BİRLİKTE YAŞADIKLARI DÜNYA İLE TOLKİEN’İN HOBİT’LERİN, ELF’ LERİN VE ENT’ LERİN YAŞADIĞI ORTA DÜNYA’SI SANKİ BİRBİRLERİNİN DEVAMI GİBİ. GILGAMIŞ DASTANI DA, YÜZÜKLERİN EFENDİSİ DE BİRER YOL ÖYKÜSÜ.
YETKİN BİR DİL BİLİMCİ VE KÜLTÜR TARİHÇİSİ OLAN TOLKİEN’İN, YÜZÜKLERİN EFENDİSİ’Nİ YARATIRKEN İNSANLIK TARİHİNİN BU İLK YAZILI DESTANINDAN ESİNLENİP ESİNLENMEDİĞİNİ DÜŞÜNMEDEN EDEMİYOR İNSAN.

BU GÜNE KADAR TOLKİEN’İN YÜZÜKLERİN EFENDİSİ İLE İLGİLİ OLARAK, II. DÜNYA SAVAŞINI FARKLI BİR ŞEKİLDE ANLATTIĞI DA DAHİL OLMAK ÜZERE ÇOK ŞEY SÖYLENDİ. AMA ONUN HANGİ YAZARLAR VE ESERLERİN ETKİLEMİŞ OLABİLECEĞİ ÜZERİNDE PEK DURULMADI.

TOLKİEN İLE BU ANLAMDA YENİDEN BULUŞMAK VE HANGİ DESTANLARDAN, ESERLERDEN, YAZARLARDAN ETKİLEMİŞ OLABİLECEĞİNİ ARAŞTIRMAK TOLKİEN’İ DOĞRU OKUMAK, İLETTİĞİ MESAJI KAVRAMAK VE GEREĞİNİ YAPABİLMEK AÇISINDAN BÜYÜK BİR ÖNEM TAŞIYOR VE ORTAK BİR ENTELEKTÜEL ÇABAYI GEREKTİRİYOR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumunuz için teşekkürler

Untitled Document