7 Mayıs 2009 Perşembe

örümcek adam izle

İlgili aramalar: sinema - fragman - Örümcek adam 3 -  orumcek -  adam -  macera -  heyecan -  sinema -  cizgi -  romanÖrümcek Adam, Marvel Comics tarafından yaratılmış bir çizgi karakterdir. Türkçeye Örümcek Adam olarak çevrilmiştir. Orjinal ismi Spider-Man olan hayali kahraman beyaz perdeye uyarlanmış ve oldukça başarılı olmuştur.

Peter Benjamin Parker'ın gizli kimliği olan Örümcek Adam, Marvel Comics'e bağlı Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılmış hayali bir kahramandır. İlk kez Marvel Comics'in "Amazing Fantasy" isimli çizgi romanının 15. sayısında 1962 yazında ortaya çıkmıştır. O günden bu yana, dünyanın en popüler süper kahramanları arasındadır.

Örümcek Adam, kendi duygusal ve kişisel problemlerini süper güçleriyle çözemeyen, süper güçlerinin çoğu zaman ilişkilerini olumsuz yönde etkilediği bir kahramandır. Kariyerinin ilk yıllarında "Daily Bugle" gazetesine Örümcek Adam fotoğrafları satarak yaşamını sürdürmüş ve adını yaygınlaştırmıştır. Birçok sorunu olmasına karşın, suçla mücadeleye büyük önem atfeder. Örümcek Adam'ın amcası Ben Parker'dan aldığı ilkesi "Büyük güç büyük sorumluluk getirir"dir. Bu ilke, tüm çizgi romanın temel konusunu özetler. Örümcek Adam karakterinin insani boyutları ve yaşadığı iç çatışmalar çizgi romanının popülerliğini artırmıştır.

Örümcek Adam, günümüzde Superman ve Batman (Yarasa adam) ile birlikte en tanınan çizgi kahramanlar arasındadır. Yıllar boyunca, Örümcek Adam karakteri çizgi roman ve dizilerde, çizgi filmlerde ve 70'li yıllarda Tv filmi olarak, son yıllarda ise büyük bütçeli üç başarılı Hollywood filminde kullanılmıştır. TV filmlerinde Örümcek Adam'ı Nicholas Hammond, Hollywood'da ise Tobey Maguire canlandırmıştır.


Yaratılışı [değiştir]1960'lı yıllarda süper kahraman çizgi romanlarının çok satması nedeniyle yeni bir kahraman yaratmak isteyen Marvel Comics editörü Stan Lee, okuyucuların genelde gençler olmasından da faydalanmak için yaşı küçük bir süper kahraman yaratmak ister. Steve Ditko ve kısmen Jack Kirby'nin de katkılarıyla, eski fakat kullanılmayan karakterlerden esinlenerek Örümcek Adam isminde karar kılarlar. Aslında ilk başlarda Stan Lee Şöyle düşünmektedir "güçlü bir karakterim var (Hulk) , güzel bir takımım var (fantastik dörtlü)" ancak artık hepsini birleştirmenin zamanı gelmiştir yani güçlü müthiş reflekslere sahip ve nerdeyse uçabilen bir karakter olabilen ÖRÜMCEK ADAM! Bu fikri ilk başda Marvel'ın başkanı beğenmez "İnsanlar örümcekden nefret eder!" diye düşünür. Zaten Daily Bugle daki J.J Jamesson karakterinde ondan alıntı yapılmıştır. Örümcek-Adam sıradan bir derginin son sayfalarında çok popüler olur bunun üzerine 2 yıl sonra Marvel Örümcek-Adamın patentini satın alır. Şu anda Marvelda Örümcek adamın 1000'den fazla çizgiromanı vardır.

Peter Parker, ergenlik sıkıntıları çeken, kendine güvensiz, kızlarla iyi iletişim kuramayan, anne ve babasını kaybetmiş sorunlu bir karakter olarak yayın hayatına başlar. Sonradan liseden mezun olur, üniversitede asistanlık, Daily Bugle'da fotoğrafçılık yapar, fotomodel Mary Jane Watson ile evlenir, çocuğunu kaybeder ve New Avengers'ın bir üyesi olur.


Filmleri [değiştir]Başrolünü Tobey Maguire, Kirsten Dunst'ın oynadığı filmler:

Örümcek Adam (2001) (3 Eylül 2001)
Örümcek Adam 2 (2004) (26 Nisan 2004)
Örümcek Adam 3 (2007) (4 Mayıs 2007)
Örümcek Adam 4 (2010) (23 Temmuz 2010)

Düşmanları [değiştir]Tam liste: Örümcek Adam karakterleri

Akbaba
Akrep Adam
Bukalemun
Dr.Ahtapot (Dr. Otto Octavius)
Yeşil Cin (Norman Osborn, Harry Osborn)
Venom(Siyah Örümcek Adam)(Eddie Brook)
Carnage(Kırmızı Örümcek Adam)
Gulyabani (Hobgoblin) (Jason Philips)
Kum Adam
Mysterio (Quentin Back)
Rhyno
Şokçu
Dormamu
Baron Mordo
Bayan A
muhammet ünlü
halit baba

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumunuz için teşekkürler

Untitled Document